Operace Kaťuša a Matrjoška přinesly na Slovensku odhalení ruské špionáže

Bývalý zaměstnanec slovenských informačních služeb (SIS) nebo občasný redaktor dezinformačního webu Hlavné správy – to jsou muži zadržení slovenskou policí kvůli ruské špionáži. Dohromady zatkla čtyři a dva z nich pak obvinila. Slovensko také v rámci akce vyhostilo tři ruské diplomaty.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah slovenské policie

V souvislosti se špionáží slovenská policie zatkla čtyři muže, ilustrační foto | Zdroj: Facebook Policie Slovenské republiky

Jde o jednu z nejrozsáhlejších operací, na které spolupracovala jak vojenská zpravodajská služba, tak policie. Dvě akce nazvané Matrjoška a Kaťuša vyústily do trestního stíhání. Všichni čtyři zadržení měli spolupracovat jako zpravodajské kontakty, které poskytovaly přísně tajné informace.

Na Slovensku vyhostí tři pracovníky ruské ambasády. Policie vyšetřuje i případ podezření ze špionáže

Číst článek

Nejvěrnějším z nich byl zřejmě Pavel B. Bývalý prorektor na Vojenské akademii v Liptovském Mikuláši, který podle policie poskytoval informace o pozicích Severoatlantické aliance a slovenských ozbrojených složek, a to zřejmě už od roku 2013 až do současnosti. Tomuto muži jako zatím jedinému navrhla prokuratura vazební stíhání.

Dalším zadrženým je Jozef M., bývalý asistent poslance Národní rady. Stranickou příslušnost jeho nadřízeného ale úřady sdělit nechtějí.

Ten měl za úkol třeba vynášet detaily z výroční zprávy SIS. A přímo z jejích řad je i další zadržený – Bohuš M. V informační službě působil do loňského roku, takže informace ruským agentům GRU dodával údajně ještě jako aktivní pracovník.

Shánět vlivné osoby

Nejčastěji zmiňovaný je ale Bohuš G. Muž, který nepravidelně přispíval na prokremelský web Hlavné správy, který momentálně už nefunguje. Slovenský Národní bezpečnostní úřad rozhodl o jeho zablokování, představoval podle něj hybridní hrozbu a šíření dezinformací. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď v minulosti uvedl, že ho spolufinancovala ruská ambasáda.

Londýn žádá Německo o vydání hlídače brány britské ambasády podezřelého ze špionáže pro Rusko

Číst článek

Bohuš G. se také ocitl na nahrávce tajných služeb sloužící jako důkazní materiál, kterou v úterý exkluzivně zveřejnil slovenský Denník N. Kromě něj je na ní také vojenský přidělenec na ruské ambasádě Sergej Solomasov.

Oba dva muži se potkávají v parku a diplomat instruuje redaktora, jak navázat tu nejlepší možnou spolupráci. Chce, aby sháněl vlivné osoby sympatizující s Ruskem, které by mohly časem přinést zajímavé informace, a nabádá podezřelého, aby s nimi navázal úzký kontakt založený na důvěře, třeba tím, že s nimi bude chodit sportovat nebo popíjet.

Na konci setkání ruský diplomat podá Bohušovi G. dvě bankovky v hodnotě 500 eur. I když se proti zveřejnění videa slovenským Denníkem N ohradil speciální prokurátor Daniel Lipšic i policejní prezident Štefan Hamran, je nahrávka přesnou ukázkou toho, jak verbují ruské tajné služby sympatizanty ke spolupráci.

Vyhoštění důstojníků

U všech mužů policie provedla v rámci razie také policejní prohlídky, zabavila finance, technologie, v některých případech i střelivo, policisté se teď budou například zaměřovat na jejich ekonomickou situaci, aby zjistili, jak rozsáhle se spoluprací s GRU obohatili.

„Nerad bych specifikoval úplné detaily těch skutků, ale šlo o sumy řádově v desítkách tisíc eur. Budeme u podezřelých i obviněných osob zpracovávat majetkové profily, prověřovat jejich majetkové poměry. Jedna věc jsou skutky formulované při vznesení obvinění, a druhá věc je, jak mohla být rozsáhlá celková trestná činnost,“ doplnil na tiskové konferenci speciální prokurátor Daniel Lipšic.

‚Nic tajného se neprobíralo.‘ Na schůzce Zemana a Švejdara ohledně Vrbětic byl i Mynář bez prověrky

Číst článek

Počet stíhaných osob také nemusí být ještě konečný. Obviněným hrozí za trestný čin vyzvědačství až třináct let za mřížemi.

Ruští zpravodajští důstojníci, kteří měli špionáž organizovat, mají jako pracovníci ambasády imunitu. Není tedy možné je stíhat. Z toho důvodu rozhodla slovenská vláda o jejich vyhoštění, republiku musí opustit do 72 hodin.

Slovensko už vyhostilo v loňském roce tři ruské diplomaty v souvislosti s novými zjištěními ohledně výbuchu ve Vrběticích, po České republice to byla nejsilnější diplomatická odpověď na událost. Když ale v roce 2018 přistoupila řada evropských států k vyhošťování zaměstnanců ruských ambasád kvůli otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii, zůstalo Slovensko stranou a k solidaritě se Spojeným královstvím se nepřidalo

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme